-
Защо дигитализацията обогатява стойността на колекцията
Когато Природонаучения Музей в Берлин посещава Fraunhofer IGD, те донасят широка колекция от предмети, които до този момент са били трудни за заснемане в 3D. Предимствата за дигитализирането на колекция варират от консервация до проучване, като същевременно има възможност за цифрова изложба, която посетителите могат да достъпят от цял свят.
Природонаучения Музей в Берлин посети Fraunhofer IGD в Дармщат през март 2021 година.
-
Предизвикателства пред улавянето на уникалността на природните обекти
ПМБ разполага с богата колекция от скъпоценни и безкрайно разнообразни природни обекти, които са предизвикателни за 3D дигитализация по репродукционен начин. Опитът им да цифровизират някои сложни обекти с ръчни 3D скенери водят до противоречиви резултати с нееднородно качество. Предизвикателствата се крият в уникалните свойства на материала и сложната геометрия на артефактите.
Черепите на динозаврите бяха разядени от времето и обезцветени в черно, което е трудно да се заснеме. Отражателните повърхности и полупрозрачността и до днес са предизвикателни за дигитализация. Някои видове имат сложна, детайлна геометрия с много отблясъци. Това обикновено е невъзможно да се заснеме с подходи за ръчно сканиране.
Като взе предвид всички предизвикателства, IGD предложи уъркшоп, за да изпита предимствата на най-новите технологии за 3D сканиране.
Ръчното измерване е в миналото. CultArm3D улавя обем и размери без усилие.
-
Процесът по дигитализиране на колекция
Ключовите елементи на най-модерните системи за сканиране са най-високото качество на изображението, повтаряемост на резултатите и максималната безопасност. За да направи възможно най-опростената дигитализация, системата CultArm3D разделя дигитализацията на три основни стъпки за сканиране:
Автоматично самокалибриране на системата
Поставяне на артефакта от куратор или оператор
Избор на желаното качество и натискане на „Старт“
Автономното сканиране отнема 10-90 минути. Това зависи от необходимото качество, размера на обекта и неговата сложност. Данните за сканиране се обработват автоматично от системата, за да се постигне най-висока разделителна способност и достоверност на цветовете. Хардуерните и софтуерните мерки гарантират максимална безопасност на множество нива.Автономното заснемане на CultArm3D поддържа безопасността по всяко време, като същевременно създава най-високо качество по повторяем начин.
-
Как да посрещнем предизвикателствата при дигитализирането на естествени материали
По време на семинара с ПМБ показахме как нашата система отговаря на тези широко нерешени предизвикателства.
Персонализирана рингова светлина с поляризация и специални светодиоди с CRI> 98 позволява прецизно улавяне на отразяващи повърхности. Уникални алгоритми, разработени от Fraunhofer IGD, организират роботизираното рамо и калибрираната конфигурация за заснемане (камера, обектив и рингова светлина), за да дигитализират ефективно цялата повърхност на обекта. Фините детайли се сканират до 15 μm с интелигентен алгоритъм за планиране на следващия най-добър ракурс.
Има много детайли, с които конвенционалните системи се борят, и които биха могли да окажат голямо влияние върху крайния резултат. Описанието по-горе дава кратко очертание на някои от процесите, които CultArm3D организира. Целта беше не само да се заснемат сложни материали, но и да се гарантира, че процесът е прост.
Само така дигитализацията става достъпна за институциите.
Настройката на камерата, персонализираната рингова светлина и роботът се движат безопасно, според фино настроените алгоритми.
-
Резултати от проекта
Цифровите 3D технологии могат да предоставят важни възможности на институциите за културно и природно наследство в контекста на изследванията, консервацията и представянето пред публика. Целта на този семинар беше да проучи възможностите на решението до ключ CultArm3D и да разбере как 3D технологиите могат да осигурят нови начини за достъп и разбиране на видове от различни колекции.
Заедно с Бернхард Шуриан, фотограф и дигитализационен оператор в ПМБ, сканирахме девет уникални, предизвикателни обекта, за да видим дали 3D резултатите отговарят на високите изисквания на изследователите и консерваторите в ПМБ.
Cultarm3D генерира следните резултати:
3D модел до 15 µm във всеки стандартен 3D формат
Оптимизирани 3D модели: готови за уеб модели, AR модели
Видео рендиране на 3D моделите
Метаданни, съвместими с Europeana Data ModelБернхард Шуриан
Екип Дигитализация/Развитие на технологиите