-
Дигитализиране на 1 000 000 Еденици за Една Година!
Как Getty Images Archive постигна това?
Phase One iXG 100MP и Решение за Сканиране на Филми
Upper floor of the main storage at the East London site. ©Getty Images
В началото на 21-ви век базираната в Лондон Hulton Picture Collection се слива с Archive Film and Photos, Ню Йорк, за да създаде The Getty Images Hulton Archive - впечатляващ визуален ресурс от над 80 милиона изображения, съдържащи се в 1500 отделни колекции. В допълнение към над 30 000 часа архивни кадри, до най-малкия обхват от своите подразделения „Новини, Спорт, Развлечения и Движение“, както и креативно съдържание, Getty Images вече предлага безпрецедентен достъп до най-добрата колекция от редакторско и творческо визуално съдържание в света.
Колекциите на Hulton са пряк потомък на основното британско седмично списание Picture Post и Archive Photos и може да проследи корените си до Pictorial Parade, един от най-старите непрекъснато управлявани фотосиндикати в САЩ. Заедно те предлагат богатство от оригинални фотографски материали, обхващащи раждането на фотографията, както и гравюри, карти, карикатури, офорти, литографии, илюстрации и подвързани визуални материали, датиращи от самото начало на печатните медии. С редица придобивания през последните 25 години, включително Redferns, FPG, архива на Michael Ochs и заедно с разнообразна гама от имидж партньори, като Bettmann Archive, Gamma Rapho, Corbis, Sygma, Paris Match, архивът днес обикновено се счита за една от най-големите колекции на снимки в света.
През 2000 г. стартира мащабен процес на цифровизация на Archive Photos, рационализиране на колекциите, за да отразява есенцията на американското и международно съдържание. Година по-късно уебсайтът бе рестартиран като www.hultonarchive.com с четвърт милион дигитализирани еденици, предлагайки на клиентите уникален прозорец към масивите от аналогови изображения. Днес придобиванията продължават и през 2003 г. миграционната програма започна да прехвърля цифровите файлове от hultonarchive.com към www.gettyimages.com, заедно с модерна емисия "На Живо" от новини, спорт, развлечения, първокласни творчески изображения и видео, на пълно поддържаща платформа за електронна търговия.
Със значителна инвестиционна програма за съхранението на тези забележителни и исторически важни колекции се създаде Аналогов Център за Върхови Постижения. В края на 2016 г. центърът премести архива от Западен Лондон в Източен Лондон, където сега колекциите се помещават в среда с контролирана температура и влажност, там се провежда и програма за стандартни консервационни проекти на Музеите, за да се запази нашето културно наследство за бъдещите поколения.
Факти и цифри:
Getty Images Archive е един от най-големите и най-старите частни фотографски архиви в света:Над 10 милиона изображения онлайн
Специализирани аналогови съоръжения в Лондон, Париж, Лос Анджелис и Питсбърг с достъп до над 130 милиона аналогови изображения
1 милион+ нови архивни изображения, качени на www.gettyimages.com през 2020 г.
Експертни екипи с над 400 години колективен опит и среден стаж над 20 годиниРазговаряхме с Брайън Дохърти, производствен мениджър на Getty Images Hulton Archive. Тъй като Обединеното кралство беше блокирано от няколко седмици, ние прибягнахме до видеообаждане, нещо, на което много от нас свикнаха от началото на пандемията Covid-19 през март 2020 г.
Разкажете ни за процеса на намиране и вземане на решение за закупуване на системата iXG.
През 2015 г. се срещнахме с Ерик Йоаким, мениджър продажби във Великобритания, който ни показа системата Phase One XF, когато тя излезе. Мисля, че беше с 50MP или 80MP IQ гръб. По това време използвахме комбинация от настолни скенери с „виртуален барабан“, плоски скенери и по-стар барабанен скенер от висок клас Хайделберг. Тези скенери все още могат да дадат отлични резултати, особено при някои видове оригинали, като прозрачни оригинали с голям формат, негативи и стъклени плаки.
Въпреки, че сме в крак с много от другите хардуерни и софтуерни компоненти, изисквани от работните ни процеси, отне ни известно време за да създадем бизнес ситуация и да изложим аргумента, който би оправдал инвестицията в система базирана на камера, но бяхме много щастливи, че успяхме да приключим с решението към края на 2019 г. Търсехме начини да увеличим възможностите си за сканиране на обеми, а също се надявахме да подобрим качеството и последователността. Не бързахме, и в процеса научихме доста за технологията и възможностите които тя предлагаше за търговската страна на нашия бизнес.
Основният аргумент беше способността да се заснемат голямо разнообразие от обекти, в по-голям обем, по-бързо и с много по-добро качество на изображението, гъвкавост и последователност. Ние също го възприехме и като възможност да инвестираме в нашите хора, и да им позволим да се развиват и да разширяват своите умения, надграждайки дългогодишен опит в боравенето и дигитализирането на разнообразна гама от архивни оригинали.
Оценката изискваше, и преглед на нашия работен процес по дигитализация от край до край, за да се види как ще се отрази на процесите на нашите редактори и екипите за търсене на данни, като част от цикъла от край до край, заснемане и публикуване. По едно време решихме да вземем под наем цялата система, включваща камерата Phase One iXG, стойка за копиране AutoColumn, модул за заснемане на филми и няколко различни държача за филми и стъклени плаки. Това ни позволи да направим собствена, правилна оценка в продължение на няколко седмици, за да научим и разберем възможностите, и да разберем как най-добре да я интегрираме в работния си процес. Екипът на Phase One и техният агент от Обединеното кралство DTEK бяха много полезни на всеки етап от процеса.
С какви предизвикателства се сблъсквате в ежедневната си работа?
Сканиращата партида например, може да съдържа 150 Черно-бели негатива тип 120, но отделни кадри могат да бъдат от различни филми, с доста разнообразна експозиция и обработка. Има и много други съображения в работата, включително възрастта и състоянието на оригиналите, необходимостта от заснемане на всякаква съседна информация и надписи, като същевременно внимателно се проследява маркировката на редактора. Всичко се заснема и архивира като RAW заедно с (настройки и корекции) обработени TIFF и JPEG файлове. JPEG обикновено са производни на TIFF.
В крайна сметка производителноста зависи от вида на обектите, форматите в колекции и източници които се подават към нашата програма за дигитализация, и необходимостта да се гарантира, че експозицията и тона/цвета са точни за всяко отделно заснемане. Внимателното сортиране на входящите оригинали е от съществено значение за поддържане на потока от изображения във всички текущи редакции и проекти, като често се изискват доста различни крайни резултати. Възможността да се използва една и съща система за почти всички тези различни обекти, без да е необходимо да ги възлагате на различно устройство или работен процес, е от реална полза както по отношение на обработката, така и по отношение на последователността на резултатите.
Вземете проект, който включва монтирани прозрачни оригинали, например: възможността за създаване на страничнo осветени от основата „контактни“ листове в един кадър, много бързо и с относително висока разделителна способност - включително всяка информация за дата и надписи, която съществува, дава възможност да се споделят за дистанционно редактиране в същия ден и след това да се получат допълнителни инструкции и да се сканират избраните отново като единични кадри във висока резолюция. Същите контактни листове също са в комплект с папката на сесиите, на нашите сървъри така, че нашите редактори на метаданни могат да ги използват за да се движат напред-назад и визуално да гарантират, че са избрали правилните изображения и са ги съпоставили с действителните данни. Този процес се оказа особено полезен за дистанционна работа по време на пандемията и е нещо, което вероятно ще продължим в бъдеще. Тъй като нашата работа обслужва както търговски, така и кураторски крайни употреби, фактът, че можем да запазим RAW файла заедно с коригиран (но може би не напълно ретуширан) 16-битов TIFF, ни дава допълнителна гъвкавост, че можем да преработим RAW в различен формат или различен мащаб, цветово пространство и т.н.
Jazz Scooter
Lucille Brown takes control of the Vespa scooter as her husband Louis Armstrong (1898 – 1971) displays his musical appreciation of the ancient Colosseum in Rome. (Photo by Slim Aarons/Getty Images)
©Slim Aarons2020 г. и пандемията Covid-19:
Открояващо се от 2020 г. беше, че успяхме да увеличим броя на изображенията заснети чрез нашата основна аналогова програма за цифровизация с 45% спрямо предходната година, въпреки ограниченията при работа по време на пандемията. Определени колекции, съдържащи по-съвременен редакционен материал, като 35 мм и тип 120 прозрачни оригинали, бяха оценени като подходящи за физическо изпращане до домовете на нашите редактори за дистанционно редактиране и надписване, при определени условия. Тези оригинали трябваше да преминат през няколко етапа на карантина и аклиматизация, при пътуванията до и от контролираната среда на Архива, в по-променливите условия на нечия къща, това си беше едно логистично предизвикателство. За повечето други обекти, които бяха твърде деликатни и крехки, успяхме да направим сканирането и надписите достъпни за дистанционно гледане и редактиране, където бе възможно.
Въвеждането на „работа от дома“ или гъвкава работа беше нещо, което всъщност беше планирано от известно време. Получаваме значително количество вече цифровизирани материали от нашите международни партньори и сътрудници и нашата работа по редактиране, надписване и индексиране на това съдържание е нещо, което не е задължително да се извършва в офиса. Също така бяхме направили планове да позволим някои от нашите собствени дейности по обработка и ретуширане на изображения след заснемане да бъдат предприети от екип, работещ на ротация по заснемане/постпроцес, разделен между Архива и дома, така, че до известна степен вече бяхме положили основите.
Miles In Germany
WEST GERMANY – CIRCA 1959: Jazz trumpeter and composer Miles Davis plays trumpet as he performs onstage in circa 1959 in West Germany. (Photo by Michael Ochs Archives/Getty Images)
©Michael Ochs ArchivesПандемията се появи само няколко месеца след доставянето на новата система, но имахме достатъчно време, за да оптимизираме работния процес. Въпреки по-ранната ни подготовка за работа вкъщи, действителното напускане на Архива настъпи много внезапно, само с един ден, за да организираме събирането и доставката на необходимото оборудване до домовете на хората. Бързо стана ясно, че повечето от нас няма да могат да се върнат за известно време, така, че мислите ни се насочиха към това как да преорганизираме практическия, аналогов компонент на нашия работен процес в Архива по толкова безопасен начин, колкото е възможно, като същевременно улеснява всички различни цифрови процеси, които сега ще се извършват дистанционно. Ние се намираме в Източен Лондон и беше взето решение, че единствените разрешени хора - освен основните екипи за поддръжка и мониторинг - ще бъдат тези, които могат или да карат колело, да ходят пеша или да шофират до Архива. С установените санитарни протоколи, дистанциране и безопасна работа в сградата, двама от нас се върнаха (с велосипед) в началото на април 2020 г., за да започнем отново заснемането на изображения с iXG и да започнем задачата по сортиране, опаковане и дистанционна доставка. Обикновено имахме около 25 служители на място всеки ден, така че намаляването до само двама беше доста голяма промяна, но понякога имахме ротация, която позволяваше до пет души на място (пет бани, петима служители!). Сега се върнахме към ядрото между двама или трима основни производствени служители на място, докато като цяло не се подобрят обстоятелствата в Лондон.
Phase One AutoColumn 2300XL, Phase One Film Scanning stage, Phase One iXG 100MP with 120mm lens and extension tubes
Новият ни начин на работа изисква много допълнителни настройки и администриране, но нещата се уредиха изненадващо бързо в много ефективен, устойчив процес. Потокът на съдържание навън и обратно между отдалечените екипи за редактиране и търсене на данни вече се превърна в рутина, въпреки че трябваше да следим отблизо дейностите си, тъй като обемите варират в зависимост от обстоятелствата и персонала на място. Също така имаме колеги, работещи със силно ограничен достъп до сателитни архиви както в САЩ, така и във Франция, така че успяхме да получим физическо съдържание за заснемане от тези места - предмет на протоколи за обработка и аклиматизация и също така бяхме в състояние да вземем за обработка вече цифровизирани набори. В много отношения изглежда, че сме се превърнали в „Център“ от началото на пандемията, голяма част от материалите които трябва да бъдат дигитализирани на най-високо ниво ни се изпращат, а преди това биха били сканирани другаде по различни стандарти.
Нашите по-стари скенери започнаха да показват възрастта си, и по време на пандемията сроковете за възстановяване и разходите за ремонт направиха малко по-трудно разчитането на тях за критична работа, въпреки че те все още могат да дадат отлични резултати. IXG и Автоматичната Колона, в комбинация с Capture One CH, ни дават стабилен работен поток не само от гледна точка на надеждността, но и от това, което можем да получим от IIQ файловете. Фабричните профили и предварителни настройки са много добри, а фотографската широта на RAW файловете ни позволява да правим фини настройки и да изведем процеса още по-напред. Имаме дни, в които можем да направим няколкостотин заснемания, и знаем, че не правим компромис по отношение на качеството на изображението, експозицията и остротата. Правим доста голяма част от първоначалната обработка в Capture One, за да можем да запазим по-основните корекции и корекции с RAW файловете и след това използваме Photoshop, за да направим по-усъвършенствано ретуширане и маскиране, както и слоести корекции.
Работата от разстояние - без физическите оригинали пред вас, може да бъде сложна по отношение на обработката и ретуширането, особено за черно-бели негативи, където винаги се изисква степен на тълкуване. Всички наши специалисти по дигитализация на архиви са свикнали да работят както с заснемането, така и с процесите на обработка с висока степен на последователност, а също така са свикнали да работят на сесии с други хора и знаят какво да очакват от iXG заснемането, от определен тип съдържание, или източник.
Едно нещо което не се споменава често е, че поради конфигурацията на настройката и факта, че равнината на филма е на няколко сантиметра над LED лайтбокса, е много по-опрощаваща в сравнение със барабанен или плосък скенер по отношение разкриването на драскотини и прах, тъй като светлината е добре разсеяна и по-малко насочена. Когато му дойде времето и ако установим, че трябва да увеличим капацитета си, било то в Лондон или на някое от другите места, може да внедрим още една система. Това ще ни позволи да имаме допълнителна гъвкавост при сканиране на по-големи обекти, но също така можем да посветим всяка система на определени типове и размери на обекти и по този начин да увеличим още повече производителността си и може би да оттеглим някои от нашите стари скенери.
Phase One AutoColumn 2300XL, Phase One Film Scanning stage, Phase One iXG 100MP with 120mm lens and extension tubes
2021 г. започна с нови рестрикции, така че отново имаме някои ограничения по отношение на това кой и кога може да бъде на терен, но за моя екип оставаме заети и успяваме да останем продуктивни. С поглед напред, може би вече няма да има практическа необходимост целият персонал да бъде на място на пълен работен ден, но физическото събиране все още оказва мощно привличане и мисля, че на всички ни липсва и личното взаимодействие. Нашите екипи за Консервация, Кураторство, Фотолаборатория и Изследователски Екипи имат работа, която може да бъде извършена само в Архива, така че ние разглеждаме как можем да се реорганизираме за по-широко завръщане, когато условията позволяват.